Folia antybakteryjna i antywirusowa – to nie magia – to NAUKA!

Świat zmienił się od czasu wybuchu pandemii koronawirusa. Zwłaszcza pod względem kwestii sanitarnych. Słusznie, bo jest to zasadnicza kwestia i kluczowy element pozwalający ograniczyć zasięg wirusa SARS-CoV-2. Pandemia zmusiła nas do przyjęcia wszelkich form ochrony przed nieznanym dotąd medycynie, śmiercionośnym wirusem. I choć Światowa Organizacja Zdrowia razem z Ministerstwem Zdrowia dokładają wszelkich starań, aby znaleźć najlepsze formy zabezpieczenia przed SARS-CoV-2, wszystko dzieje się na zasadzie prób i błędów.

Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i pracownikom, a także dotyczących noszenia masek, mycia i dezynfekcji rąk, a także odkażania pomieszczeń i powierzchni, decyduje się stosować środki ochrony zbiorowej w postaci osłon z plexi czy przegród ze szkła akrylowego, wydzielających stanowiska pracy czy też oddzielających pracowników od interesantów.

Stosowanie połączenia wszystkich metod profilaktycznych wydaje się być najmądrzejszym wyborem dla każdego z nas. Istnieją jednak miejsca, w których powyższe środki ochrony nie sprawdzą się. Chodzi o miejsca skupiające dużą liczbę ludzi, takie jak sklepy, markety, placówki przedszkolne i szkolne, przychodnie czy inne.

NAJLEPSZE ROZWIĄZANIE

Odpowiedzią na potrzebę zwiększonego bezpieczeństwa sanitarnego w takich miejscach może być FOLIA ANTYBAKTERYJNA I ANTYWIRUSOWA. Laminat idealnie sprawdza się jako ochrona często dotykanych powierzchni takich jak stoliki, biurka, uchwyty i klamki drzwi, lady sklepowe, ekrany dotykowe, krany czy sedesy i mnóstwo innych, dlatego jest on uważany za najbardziej zaawansowany system kontroli zakażeń w każdym miejscu pracy, bez narażania zdrowia pracowników. Na pierwszy rzut oka produkt przypomina zwykłą folię winylową. To, czego nie widać, to specjalne, oparte na nanotechnologii powleczenie wykorzystująca połączenie sprawdzonej formuły chemicznej z technologią przeciwbakteryjną.

JAK TO DZIAŁA?

Komórka bakteryjna lub wirusowa rozpoznaje jony substancji czynnej jako niezbędne składniki odżywcze i je absorbuje. Po wniknięciu do komórki jony substancji czynnej uszkadzają błonę komórki, przez co zaczyna ona tracić składniki odżywcze i wodę. Dodatkowo jony substancji czynnej wciągają aktywny tlen przez otwory w membranie, przez co komórka ma trudności z oddychaniem i metabolizmem. Ostatecznie dochodzi do uszkodzenia genomu DNA i śmierci komórki.

PRZED CZYM CHRONI?

Folia antybakteryjna została poddana obszernym badaniom laboratoriach mikrobiologicznych na całym świecie, dzięki którym możemy z całą pewnością stwierdzić, iż produkt hamuje i neutralizuje rozwój szkodliwych drobnoustrojów, takich jak Escherichia coli, Salmonella enterica, Listerica monocytogenes, gronkowiec Staphylococus aureus, Pseudomonas aeruginosa redukując ich ilość aż w 99,9%. Przypomnijmy, że powyższe bakterie te są odpowiedzialne m.in. za zapalenie żołądka, jelit, gorączkę, listeriozę, osłabienie odporności immunologicznej, infekcje dróg moczowych, infekcje skóry itp. Wysoką skuteczność w zwalczaniu drobnoustrojów potwierdza oficjalny certyfikat zgodności produktu z normą ISO:22196:2011, która ocenia aktywność przeciwbakteryjną nieporowatych powierzchni tworzyw sztucznych (folii) wobec szczepów mikrobów w ciągu 24 h działania lub w zadanym czasie w zależności od aplikacji produktu.

W obliczu obecnego zagrożenia jakim jest rozprzestrzeniający się na świecie wirus SARS-COV-2, warto wspomnieć o pozytywnym wyniku przetestowania folii pod kątem jej właściwości antywirusowych. Wobec braku możliwości wyodrębnienia i pozyskania próbek źródłowego wirusa, folia została przebadana na próbie szczepu Corona Virus 229E według norm ISO 21702:2019 oraz NF EN 14476:2013 + A2:2019

W obecnej sytuacji na świecie może stanowić to najważniejszą cechę produktu. Ale to nie wszystko. Folia antybakteryjna jest zgodna z unijnym rozporządzeniem REACH stanowiącym o właściwościach i zagrożeniach związanych z substancjami. Laminat jest wykonany z materiału najwyższej jakości spełniającego standardy obowiązujące w UE, nie wykazuje działania drażniącego, a jego tolerancja przez skórę jest bardzo dobra. Dzięki kanałowej strukturze kleju i technologii Fast & Easy możliwa jest szybka i łatwa aplikacja, możliwa do przeprowadzenia bez pomocy profesjonalisty. Jest to szczególnie istotne w kontekście zachowania społecznego dystansu.

 

oprac. NanoProtect